Колку следбеници има Роналдо

Создадено 26 февруари, 2024
Celeb Instagram од кој можеме да се инспирираме

Инстаграм, социјална платформа за споделување фотографии и видеа, има милијарди активни корисници ширум светот. Нејзиното влијание стана толку силно што го преобликува начинот на кој поединците се поврзуваат, комуницираат, па дури и водат бизнис. Популарноста на оваа платформа доведе до трка меѓу познатите личности, спортистите и инфлуенсерите да соберат најголем број следбеници, а со тоа да се зацврсти нивното дигитално влијание.

Владеењето на Инстаграм

Најследениот профил на Инстаграм не е никој друг туку самиот Инстаграм. Официјалната сметка на платформата за социјалните медиуми @instagram може да се пофали со неверојатни 651 милион следбеници од 2024 година. Сметката првенствено промовира трендовски содржини од целата страница, истакнувајќи уникатни објави, воведувајќи нови функции и слави глобални настани.

Доминација на спортските икони

Кристијано Роналдо
Круната за најследен поединец на Инстаграм оди кај Кристијано Роналдо. Португалскиот фудбалер, познат во светот по своите исклучителни вештини и харизма, има импресивни 600 милиони следбеници на неговата сметка @cristiano. Профилот на Роналдо им дава на фановите поглед во неговиот професионален и личен живот, од неговите наелектризирани настапи на фудбалскиот терен до моментите надвор од теренот со семејството и пријателите.

Лионел Меси
Не зад Роналдо е Лионел Меси, уште една фудбалска легенда која собра значителни следбеници на Инстаграм. Меси, аргентинскиот фудбалер прославен по својата извонредна игра, има 482 милиони следбеници на неговата сметка @leomessi. Профилот на Меси е исполнет со снимки од неговата кариера и семејните моменти, давајќи им на фановите поглед во неговиот живот на теренот и надвор од него.

Славата на познатите женски личности

Селена Гомез
Титулата за најследена жена на Инстаграм ја носи Селена Гомез, американска пејачка и актерка со 427 милиони следбеници на нејзиниот профил @selenagomez. Покрај споделувањето новости за нејзините музички и актерски проекти, Гомез ја користи својата платформа за да се залага за свесност за менталното здравје и други социјални прашања.

Кајли Џенер
Друга жена што доминира на Инстаграм е Кајли Џенер, реалити ТВ ѕвезда и бизнисменка, која има 398 милиони следбеници на нејзиниот профил @kyliejenner. Џенер го користи својот Инстаграм за да ги промовира своите бизниси за убавина и козметика, Кајли Козметикс и Кајли Скин, и споделува глетки од нејзиниот личен живот.

Командата на забавните џинови

Двејн „Карпата“ Џонсон
Двејн „The Rock“ Џонсон, познатиот актер и поранешен шампион на WWE, има огромно следбеници на Инстаграм од 388 милиони на неговиот профил @therock. Профилот на Џонсон е исполнет со видеа за вежбање, мотивациони цитати и погледи од зад сцената на неговите филмски проекти, сликајќи ја неговата повеќеслојна кариера.

Ариана Гранде
Аријана Гранде, позната американска пејачка и актерка, има 378 милиони следбеници на нејзината сметка @arianagrande. Гранде споделува новости за нејзината музика, објавува преслатки слики од нејзиното куче и го промовира својот козметички бренд REM Beauty на нејзиниот Инстаграм профил.

Влијанието Кардашијан-Џенер

Ким Кардашиан
Ким Кардашијан, реалити телевизиска ѕвезда која стана бизнисменка и амбициозна адвокатка, има 363 милиони следбеници на нејзината сметка @kimkardashian. Кардашијан ја користи својата платформа за да ги промовира нејзините различни деловни потфати, вклучувајќи го и нејзиниот бренд за облекување, Skims и нејзиниот бренд за убавина, KKW Beauty.

Клои Кардашијан
Следува Клои Кардашијан, со следење од 298 милиони на нејзината сметка @khloekardashian. Кардашијан, слично како и нејзините сестри, го користи својот профил за да ги промовира своите бизниси и да споделува лични искуства.

Инстаграм икона

Поп и R&B дивите

Бијонсе
Бијонсе, глобално прославената поп и R&B пејачка, има 315 милиони следбеници на Инстаграм на нејзиниот профил @beyonce. Сметката на Бијонсе содржи волшебни автопортрети, професионални фотографии од различни снимања и музички видеа, нудејќи им на обожавателите поглед во нејзиниот повеќеслоен свет.

Подемот на помладата Џенер

Кендал Џенер
Топ десет ја заокружува Кендал Џенер, модел и реалити ТВ ѕвезда, со 294 милиони следбеници на нејзината сметка @kendalljenner. Џенер го користи својот профил за да ги прикаже своите манекенски свирки, личниот живот и соработките со нејзината сестра Кајли за нивната козметичка линија.

Заклучок

Инстаграм, како моќ на социјалните медиуми, им овозможи на познатите личности и влијателните личности да се поврзат со своите фанови на лично ниво. Платформата продолжува да биде бојно поле за популарност, со овие десет сметки кои го предводат пакетот. Ќе биде интересно да се види дали рангирањето ќе се промени во иднина, со оглед на динамичната природа на популарноста на социјалните мрежи.

Кристијано Роналдо моментално има над 300 милиони следбеници на Инстаграм, што го прави еден од најследените личности на платформата.

Познатите жени како Бијонсе, Селена Гомез и Кајли Џенер се познати по нивните значајни следбеници и влијание на Инстаграм.

Фактори како што се нивниот талент, харизма, привлечна содржина, соработки со брендови и редовни ажурирања придонесуваат за славата на женските познати личности на Инстаграм.