Како да преземете макари на Инстаграм

Создадено 12 март, 2024
Преземете макари

Instagram Reels е популарна функција која им овозможува на корисниците да креираат и споделуваат кратки видеа со своите следбеници. Со својата широка палета на креативни алатки и опции за уредување, Reels стана омилен меѓу креаторите на содржини и влијателите. Меѓутоа, што ако наидете на макара што апсолутно ја сакате и сакате да ја зачувате за подоцна? Во оваа статија, ќе ве водам низ процесот на преземање на Инстаграм ролни на вашиот мобилен уред, како и да дадам совети за преземање видеа со висок квалитет. Дополнително, ќе објаснам како да преземате Reels на десктоп или лаптоп, па дури и ќе дадам водич чекор-по-чекор за преземање на Facebook Reels. Значи, да започнеме!

Зошто треба да преземате ролни на Инстаграм

Постојат неколку причини зошто можеби сакате да ги преземете ролните на Инстаграм. Прво, преземањето на ролна ви овозможува да го гледате офлајн, што е особено корисно кога имате ограничен пристап до интернет или сте во движење. Второ, преземањето на Reels ви овозможува да ја зачувате вашата омилена содржина и да се вратите на неа подоцна. Без разлика дали се работи за смешен скеч, корисен туторијал или инспиративна танцова рутина, можноста за преземање Reels гарантира дека никогаш нема да ја пропуштите содржината што ја сакате. И на крај, преземањето на Reels ви дава можност да ги споделите на други платформи или со пријатели кои можеби немаат сметка на Инстаграм. Сега кога ги разбравте придобивките од преземањето на „Instagram Reels“, ајде да се нурнеме во чекорите за да го сториме тоа.

Чекори за преземање на макари на Инстаграм на вашиот мобилен уред

Преземањето Инстаграм ролни на вашиот мобилен уред е јасен процес. Еве чекор-по-чекор водич што ќе ви помогне:

 1. Отворете ја апликацијата Instagram на вашиот мобилен уред и лоцирајте ја ролната што сакате да ја преземете.
 2. Допрете на макара за да ја отворите на цел екран.
 3. Во долниот десен агол на екранот, ќе најдете три точки. Допрете на точките за да откриете мени со опции.
 4. Од менито, изберете „Зачувај“ за да ја преземете ролната на вашиот уред.
 5. Откако ќе се зачува ролната, можете да ја најдете во галеријата на вашиот уред или во ролетот на камерата.

Следејќи ги овие едноставни чекори, можете лесно да ги преземете ролните на Instagram и да ги имате лесно достапни за офлајн гледање или споделување со други.

Како да преземете макари на Инстаграм користејќи апликации од трета страна

Ако барате дополнителни функции или поголема контрола врз процесот на преземање, можете да размислите за користење на апликации од трети страни за преземање на „Instagram Reels“. Овие апликации нудат различни функционалности и ви дозволуваат да зачувате макари директно на вашиот уред. Еве неколку популарни апликации од трети страни за преземање на ролни на Instagram:

 • InSaver: InSaver е апликација погодна за корисникот која ви овозможува да преземате ролни на Instagram со само неколку допири. Едноставно копирајте ја врската на ролната што сакате да ја преземете, отворете го InSaver и залепете ја врската. Апликацијата потоа ќе ја преземе ролната и ќе обезбеди опции за зачувување на вашиот уред.
 • Reels Downloader: Reels Downloader е уште една сигурна апликација која ви овозможува да ги преземате Instagram Reels без напор. Слично на InSaver, треба да ја копирате врската на Reel, да го отворите Reels Downloader и да ја залепите врската. Апликацијата ќе ја анализира врската и ќе ви даде опција да ја зачувате ролната.

Ова се само неколку примери на апликации од трети страни достапни за преземање на Инстаграм ролни. Сепак, важно е да се забележи дека користењето на апликации од трети страни доаѓа со потенцијални ризици, како што се грижи за приватноста или малициозен софтвер. Затоа, се препорачува да направите темелно истражување и да изберете реномирана апликација од доверлив извор.

Совети за преземање висококвалитетни макари на Инстаграм

Кога преземате ролни на Instagram, сакате да се погрижите видеото да го задржи својот квалитет и јасност. За да ви помогнеме да преземате висококвалитетни макари, еве неколку корисни совети:

 • Преземете од стабилна интернет конекција: за да избегнете прекини или губење на квалитетот на видеото, проверете дали имате стабилна интернет конекција пред да преземете Reels.
 • Изберете го вистинскиот формат: некои апликации од трети страни ви дозволуваат да го изберете форматот во кој сакате да го преземете Reel. Изберете формат што поддржува висок квалитет на видео, како што се MP4 или AVI.
 • Изберете ја највисоката достапна резолуција: кога преземате Reels, изберете ја највисоката достапна резолуција за да обезбедите најдобро визуелно искуство. Повисоките резолуции може да заземат повеќе простор за складирање, затоа размислете за капацитетот на вашиот уред пред да ја изберете резолуцијата.

Следејќи ги овие совети, можете да го подобрите вашето искуство со преземање и да уживате во висококвалитетни ролни на Instagram кога и да посакате.

Преземање на макари на Инстаграм на работна површина или лаптоп

Ако претпочитате да го прелистувате Instagram на вашиот десктоп или лаптоп и сакате да преземате Reels од таму, можете да искористите неколку заобиколувања. Еве како можете да преземате ролни на Instagram на десктоп или лаптоп:

 • Метод на проверка на елементот: кликнете со десното копче на видеото на ролна и изберете „Инспект“ или „Инспектирај елемент“. Ова ќе го отвори панелот со алатки за програмери. Побарајте ја врската со видеото во кодот и копирајте ја. Залепете ја врската во нова картичка и видеото на Reel ќе се репродуцира. Десен-клик на видеото и изберете „Зачувај видео како“ за да го преземете.
 • Снимање на екран: Друга опција е да користите софтвер за снимање екран или екстензии на прелистувачот за да го снимате видеото на Reel додека се репродуцира на вашиот десктоп или лаптоп. Откако видеото ќе се снима, можете да го зачувате на саканата локација.

Иако овие методи може да бараат малку повеќе техничко знаење или дополнителен софтвер, тие обезбедуваат начин за преземање на Instagram Reels на десктоп или лаптоп уреди.

Преземете ролни 2

Преземање на фејсбук макари - водич чекор-по-чекор

Facebook Reels, познат и како „Facebook Shorts“, е функција која им овозможува на корисниците да креираат и споделуваат кратки видеа на платформата на Facebook. Ако сте заинтересирани да преземате Facebook Reels, следете ги овие чекори:

 1. Отворете ја апликацијата Фејсбук на вашиот мобилен уред и одете до ролната што сакате да ја преземете.
 2. Допрете на макара за да ја отворите на цел екран.
 3. Побарајте ги трите точки во долниот десен агол на екранот и допрете на нив за да ги откриете опциите.
 4. Од опциите, изберете „Зачувај“ за да ја преземете ролната на Facebook на вашиот уред.
 5. Откако ќе се зачува ролната, можете да ја најдете во галеријата на вашиот уред или во ролетот на камерата.

Преземањето Facebook Reels следи сличен процес како и Instagram Reels, што го олеснува зачувувањето и уживањето во вашите омилени видеа на платформата на Facebook.

Решавање на вообичаени проблеми при преземање на макари на Инстаграм

Додека преземањето Инстаграм ролни е генерално непречен процес, понекогаш може да наидете на проблеми. Еве неколку вообичаени проблеми и нивните решенија:

1. Не може да се преземе Reel: ако не можете да преземете одредена ролна, тоа може да се должи на поставките за приватност на корисникот. Некои корисници избираат да го ограничат преземањето на нивните макари за да ја задржат контролата врз нивната содржина.

2. Лош квалитет на видеото: ако преземената ролна има слаб квалитет на видеото, тоа може да се должи на слаба интернет конекција или на квалитетот на оригиналното видео. Обидете се повторно да го преземете Reel со посилна интернет конекција или побарајте верзија со повисок квалитет.

3. Компатибилност со апликации: уверете се дека ја користите најновата верзија на апликацијата Instagram или апликацијата од трета страна што ја користите за преземање Instagram Reels. Застарените апликации може да доведат до проблеми со компатибилноста и да го попречат процесот на преземање.

Ако продолжите да се соочувате со потешкотии при преземањето на макари на Instagram, размислете да контактирате со тимот за поддршка на Instagram или со развивачот на апликацијата за дополнителна помош.

Правни размислувања за преземање на макари на Инстаграм

Важно е да се разгледаат правните размислувања кога станува збор за преземање на макари на Инстаграм. Иако преземањето Reels за лична употреба е општо прифатливо, од клучно значење е да се почитуваат правата на интелектуална сопственост на оригиналните креатори. Избегнувајте да користите преземени макари за комерцијални цели или да ги тврдите како свои. Секогаш давајте му признание на оригиналниот креатор ако одлучите да го споделите преземениот Reel на други платформи. Запомнете, почитувањето на законите за авторски права и давањето признанија е од суштинско значење за поддршка на креативната заедница на Инстаграм.

Заклучок и завршни мисли

Преземањето на намотките на Instagram може да биде пригоден начин за зачувување и уживање во вашата омилена содржина офлајн. Без разлика дали ќе изберете да преземате Reels на вашиот мобилен уред користејќи ја апликацијата Instagram или да истражувате апликации од трети страни за дополнителни функции, процесот е едноставен и достапен. Не заборавајте да дадете приоритет на преземањата со висок квалитет и да ги следите правните размислувања за да обезбедите позитивно и етичко искуство. Следејќи ги чекорите и советите наведени во овој напис, можете самоуверено да преземете ролни на Instagram и да ја зголемите потрошувачката на содржина на платформата.


За директно преземање на „Instagram Reels“ без апликации од трети страни или снимање на екранот:

 • Отворете ја апликацијата Instagram и одете во табулаторот Reels.
 • Најдете го ролетот што сакате да го преземете и репродуцирајте го во режим на цел екран.
 • Допрете ги трите точки во долниот десен агол на екранот и изберете „Зачувај во ролот на камерата“ за да го зачувате видеото во вашата галерија.

Да, можете да преземате ролни на Инстаграм од профилите на други корисници користејќи го следниов метод:

 • Отворете ја ролната на Инстаграм што сакате да ја зачувате и допрете ја иконата „Испрати“.
 • Кликнете на „Додај ролна во вашата приказна“.
 • Стиснете и зумирајте го прегледот за да го зачувате видеото во режим на цел екран.
 • Потоа, притиснете ги трите точки во горниот десен агол и изберете „Зачувај“ за да ја зачувате ролната во ролната на камерата.

За да преземете ролни на Инстаграм на десктоп или од туѓа јавна сметка:

 • Користете алатки од трети страни, како што е 4K Stogram, за да направите резервна копија на сите ваши макари одеднаш и да ги преземете Instagram Reels од јавна сметка.
 • Стартувајте го 4K Stogram, најавете се на вашата сметка на Instagram во апликацијата, внесете го името на сметката на Instagram од која сакате да преземете Reels и изберете ги соодветните опции за преземање Reels.
 • Кликнете на копчето „Преземи“ и уживајте во преземените макари.