Како да си испраќате макари на Инстаграм. (Ажурирај!)

Создадено 9 март, 2024
Испратете макари за себе

Како страствен корисник на Инстаграм, секогаш сум во потрага по нови функции и начини за подобрување на моето искуство на платформата. Неодамна открив убав трик кој ми овозможува да си испраќам макари на Инстаграм. Оваа функција ми ја менува играта, бидејќи ми овозможува лесно да ги зачувам и споделувам моите омилени макари. Во оваа статија, ќе споделам со вас зошто би сакале да испраќате макари за себе, како да го направите тоа чекор-по-чекор, придобивките од оваа функција, креативните начини за користење испратени макари, решавање проблеми и други начини за зачувајте и споделувајте ролни на Инстаграм.

Зошто би сакале да си испраќате макари за себе?

Можеби се прашувате, зошто би сакал да си испраќам макари на Инстаграм? Па, постојат неколку причини зошто оваа функција може да биде неверојатно корисна. Прво, со испраќање на макари до себе, можете лесно да ги зачувате за подоцнежно гледање. Алгоритмот на Инстаграм постојано се менува, а ролните што ги гледате денес може да бидат закопани во вашиот извор утре. Со испраќање на макари до себе, вие осигурувате дека имате лесен пристап до нив кога и да посакате.

Второ, испраќањето ролни до себе ви овозможува да курирате збирка од вашата омилена содржина. Без разлика дали се работи за смешни видеа, инспиративни цитати или корисни упатства, можете да креирате персонализирана библиотека со макари што ќе можете повторно да ги посетите секогаш кога ви треба придружба или некоја инспирација. Ова може да биде особено корисно за креаторите на содржини кои сакаат да учат и да учат од техниките на други креатори.

Како да си испраќате макари на Инстаграм

Сега кога ги разбравме придобивките од испраќањето ролни на себе, ајде да се нурнеме во водичот чекор-по-чекор за тоа како да го направиме тоа. Процесот е релативно едноставен и може да се направи со само неколку допири. Еве како:

 1. Отворете ја апликацијата Instagram на вашиот мобилен уред и одете до ролната што сакате да си ја испратите.
 2. Допрете на иконата со три точки (...) лоцирана во долниот десен агол на ролната.
 3. Од опциите што се појавуваат, допрете на копчето „Испрати до“.
 4. Во лентата за пребарување, напишете го сопственото корисничко име и изберете го од предлозите.
 5. Допрете на копчето „Испрати“ и Voila! Ролната ќе биде испратена до вашите сопствени директни пораки.

Можете ли да си праќате макари на Инстаграм?

Апсолутно! Инстаграм ви овозможува да испраќате макари за себе исто како што би ги испратиле на кој било друг корисник на платформата. Оваа функција не е ограничена ниту на вашата сопствена содржина. Можете да испраќате макари креирани од други корисници, се додека нивните сметки се јавни. Ова отвора свет на можности за зачувување и споделување содржини што резонираат со вас.

Придобивки од испраќање на макари за себе

Испраќањето ролни до себе на Инстаграм нуди неколку придобивки. Прво, ви овозможува да креирате лична колекција од вашата омилена содржина. Без разлика дали се работи за смешни видеа, информативни упатства или зачудувачки визуелни слики, можете да курирате библиотека што ги одразува вашите интереси и преференции.

Второ, испраќањето ролни до себе гарантира дека имате лесен пристап до содржината што ја сакате, дури и ако таа е закопана во вашата активност или исчезнува од страницата за истражување. Ова е особено корисно за креаторите на содржини кои сакаат да учат и да учат од техниките на други креатори. Со зачувување на макари за себе, можете да се повикате на нив секогаш кога ви треба инспирација или сакате да анализирате одредени аспекти на содржината.

И на крај, испраќањето ролни до себе ви овозможува лесно да ги споделите со другите. Можеби сте налетале на ролна што мислите дека вашиот пријател би ја сакал или сакате да ја прикажете вашата омилена содржина во презентација или објава на блог. Со испраќање на макари до вашите сопствени директни пораки, можете лесно да ги препраќате на други или да ги преземете за офлајн употреба.

Креативни начини за користење на испратени макари

Сега кога знаете како да испраќате ролни до себе и придобивките што ги нуди, ајде да истражиме неколку креативни начини за користење на оваа функција:

 1. Создадете лична табла за расположение: ако сте уметник или дизајнер, можете да користите испратени макари за да креирате табла за расположение за вашиот следен проект. Зачувајте макари што ве инспирираат, без разлика дали се работи за палети на бои, дезени или уметнички техники.
 2. Споделете содржина со вашиот тим: Ако работите на заеднички проект, испраќањето ролни до себе може да биде одличен начин за споделување содржина со вашиот тим. Можете лесно да ги препраќате ролните до вашите колеги, осигурувајќи се дека сите се на иста страница.
 3. Планирајте ја вашата стратегија за содржина: како креатор на содржина, важно е да бидете во тек со најновите трендови и техники. Со испраќање на макари до себе, можете да создадете библиотека со инспирација која може да ви помогне да ја планирате вашата стратегија за содржина и да останете пред кривата.
 4. Создадете куриран довод: Ако сакате да изградите кохезивен и визуелно привлечен извор на Инстаграм, испраќањето ролни до себе може да биде одличен начин за курирање содржина што се усогласува со вашата естетика. Можете да ги проучувате ролните и да анализирате што ги прави визуелно привлечни, а потоа да ги примените тие принципи на вашата содржина.
Испратете ролни за себе 2

Решавање на вообичаени проблеми при испраќање ролни до себе

Иако испраќањето ролни на Инстаграм е генерално непречен процес, може да има некои вообичаени проблеми со кои може да наидете. Еве неколку совети за решавање проблеми кои ќе ви помогнат да ги надминете:

 1. Бавна интернет конекција: ако имате бавна интернет конекција, може да биде потребно подолго време за испраќање на ролната. Проверете дали сте поврзани на стабилна Wi-Fi мрежа или обидете се да ја испратите ролната кога ќе имате подобра врска.
 2. Ажурирања на апликации: Instagram често објавува ажурирања за да ги подобри перформансите на апликацијата и да ги поправи грешките. Ако имате проблем да си испраќате макари, проверете дали ја имате инсталирано најновата верзија на апликацијата на вашиот уред.
 3. Поставки за сметката: проверете дали поставките на сметката ви дозволуваат да примате директни пораки од себе. Одете до поставките на вашата сметка и проверете ги опциите за приватност за да бидете сигурни дека можете да испраќате и примате пораки од вашата сопствена сметка.

Други начини за зачувување и споделување ролни на Инстаграм

Иако испраќањето ролни до себе е пригоден начин за зачувување и споделување содржина, постојат и други методи што можете да ги истражувате. Еве неколку алтернативи:

 1. Зачувајте во вашите колекции: Instagram ви овозможува да зачувувате макари во вашите колекции, кои во суштина се папки каде што можете да ја категоризирате и организирате вашата зачувана содржина. Едноставно допрете на иконата за обележувачи под ролната и изберете ја колекцијата во која сакате да ја зачувате.
 2. Споделете во вашата приказна: Ако сакате да споделите ролна со вашите следбеници, можете да го сторите тоа со објавување на вашата приказна на Инстаграм. Допрете ја иконата за авион од хартија под макара и изберете ја опцијата „Додај објава во својата приказна“.
 3. Преземете ја ролната: ако сакате да имате локална копија од ролната на вашиот уред, можете да ја преземете. Постојат различни апликации и веб-локации од трети страни кои ви дозволуваат да преземате видеа на Инстаграм. Сепак, бидете внимателни кога користите апликации од трети страни и проверете дали се реномирани и безбедни.

Заклучок

Испраќањето ролни до себе на Инстаграм е моќна функција која ви овозможува лесно да ја зачувате и споделувате омилената содржина. Без разлика дали сакате да креирате библиотека со инспирација, да споделувате содржина со вашиот тим или да ја планирате вашата стратегија за содржина, оваа функција ве опфати. Со чекор-по-чекор водич и совети за решавање проблеми дадени во овој напис, за кратко време ќе си испраќате макари како професионалец. Затоа, повелете, пробајте и отклучете го целосниот потенцијал на функцијата на ролна на Инстаграм. Среќно споделување!

Да, можете да си испратите ролна на Инстаграм користејќи ги следниве чекори:

 1. Отворете ја апликацијата Instagram и одете на вашиот профил.
 2. Најдете ја ролната што сакате да си ја испратите.
 3. Допрете на макара за да ја отворите.
 4. Под ролната, допрете ја иконата за хартиена авион (копчето за споделување).
 5. Во делот „Испрати до“, изберете „Сподели во вашата приказна“.
 6. Допрете „Испрати“ и ролната ќе биде испратена до вашата приказна.
 7. Откако ќе биде на вашата приказна, можете да ја прегледате подоцна во секое време.

Почнувајќи од најновото ажурирање, Instagram нема директна функција за зачувување на макари во ролетот на камерата на вашиот телефон. Сепак, можете да користите апликации од трети лица или функции за снимање екран на вашиот уред за да ја снимите ролната и да ја зачувате на телефонот.

Во моментов, Инстаграм нема функција која ви овозможува да испраќате ролна на некој друг и на себе истовремено. Ако сакате да ја зачувате ролната за себе, можете да ја испратите во вашата приказна и потоа да ја споделите со другите од вашата приказна.