Повеќето следеа сметки на tiktok

Создадено 10 март, 2024
Корисници на Тикток

TikTok, гигантот за споделување видеа на социјалните медиуми, продолжува да доминира во дигиталниот пејзаж, со преку милијарда активни корисници на глобално ниво. Метеорскиот пораст на славата на платформата може да се припише на нејзиниот уникатен спој на содржини генерирани од корисници, вирусни трендови и високо персонализираниот алгоритам што ги привлекува корисниците со часови. Во оваа статија, истражуваме во најследените сметки на TikTok за 2024 година, откривајќи ги тајните зад нивниот успех и испитувајќи го опсегот на содржини што ги катапултираа овие создавачи до глобална ѕвезда.

1. Khabane Lame (@khaby.lame)

На врвот на нашата листа со неверојатен број следбеници кој надминува 161 милион е Хабане Ламе. Нашироко познат по неговата рачка на TikTok, @khaby.lame, овој творец роден во Сенегал, со седиште во Италија, се прослави со неговото беззборно, но сепак урнебесно ефективно отстранување на премногу комплицирани видеа од „живот хакирање“. Метеорското издигнување на Ламе на врвот на ТикТок беше поттикнато од неговата непретенциозна, секојдневна привлечност и неговата вештина да се потсмева на животните апсурди со мртов израз.

2. Шарли Д'Амелио (@charlidamelio)

Заостанува зад Ламе, претходниот носител на титулата, Шарли Д'Амелио, со над 152 милиони следбеници. Позната како кралица на TikTok, танцовата моќ на Д'Амелио, заедно со нејзината заразна личност, ја направи познато име меѓу корисниците на платформата. И покрај тоа што го изгуби првото место од Ламе, Д'Амелио продолжува да биде една од највлијателните личности на платформата, собирајќи милијарди прегледи и лајкови на нејзината содржина.

3. Бела Поарх (@bellapoarch)

Трета на нашата листа е Бела Поарх, филипинско-американска TikTok сензација која привлече огромен број следбеници од над 93,8 милиони следбеници. Поч до небо се прослави со нејзините хипнотички видеа за синхронизирање на усните, заслужувајќи ја титулата „најлајкувано“ видео на TikTok во рок од една година откако се приклучи на платформата.

4. MrBeast (@mrbeast)

Познат по своите големи филантропски гестови и неверојатни предизвици, Џими „MrBeast“ Доналдсон успешно ја преведе својата слава на YouTube на платформата TikTok. Со над 93,4 милиони следбеници, MrBeast е еден од најбрзо растечките сметки на платформата, нудејќи верзии со големина на залак на неговите предизвици на YouTube и учествувајќи во виралните трендови.

5. Адисон Реј (@addisonraee)

Адисон Реј, најпозната по своите танцови кореографии, го држи петтото место со над 88,6 милиони следбеници. Нејзината популарност на TikTok се прошири и на други платформи, што доведе до соработки со брендови од висок профил и настапи во популарни ТВ емисии.

Тикток расте

6. Зак Кинг (@zachking)

Зак Кинг, интернет личност и илузионист, го привлече вниманието на над 81,1 милиони следбеници на TikTok. Познат по неговите „волшебни лози“, содржината на Кинг е спој на магија, илузија и паметни техники за уредување, што го прави еден од најуникатните креатори на платформата.

7. Кимберли Лоаиза (@kimberly.loaiza)

Мексиканската пејачка и блогерка Кимберли Лоаиза е на седмата позиција со повеќе од 80,9 милиони следбеници. Позната по своите високо-енергетски видеа и релативна содржина, Лоаиза стана сакана личност меѓу TikTok заедницата што зборува шпански.

8. TikTok (@tiktok)

Иронично, официјалната сметка на TikTok се најде на осмото место со над 79 милиони следбеници. Сметката е позната по тоа што ги прикажува креаторите, споделува ажурирања на платформата и промовира трендовски хаштагови и предизвици.

9. Бурак Оздемир (@cznburak)

Бурак Оздемир (@cznburak)
Бурак Оздемир, попознат како Чнбурак на ТикТок, е турски готвач кој собрал над 74,7 милиони следбеници. Поголемите кулинарски креации на Оздемир и неговата заразна насмевка го направија глобална интернет сензација.

10. Двејн „Карпата“ Џонсон (@therock)
Холивудската суперѕвезда, Двејн „The Rock“ Џонсон, ја заокружува топ 10 со над 74,2 милиони следбеници. Содржината на Џонсон во TikTok вклучува рутини за вежбање, видеа од зад сцената и неговиот потпис на мотивациска содржина.

Почесни споменувања
Значајни споменувања надвор од топ 10 се Дикси Д'Амелио (@dixiedamelio) со 56,4 милиони следбеници, Џејсон Деруло (@jasonderulo) со 58 милиони следбеници и Селена Гомез (@selenagomez) со 58,9 милиони следбеници.

Заклучок

Како што TikTok продолжува да се развива и да го проширува својот глобален дофат, списокот на најследените сметки на платформата постојано се менува. Од танчери и комичари до готвачи и холивудски суперѕвезди, TikTok продолжува да биде лансирно поле за разновидна и креативна содржина, привлекувајќи милиони следбеници од целиот свет.

Без разлика дали сте бренд кој сака да партнери со влијателни лица или корисник кој сака да ги следи најновите трендови, одржувањето на пулсот на најследените сметки на TikTok може да понуди вредни увиди за видовите содржини што резонираат со публиката ширум светот.

Според најновите податоци, Чарли Д'Амелио ја носи титулата со милиони следбеници, позната по нејзините привлечни видеа за танцување и синхронизација на усните кои одекнуваат кај широката публика.

Содржината варира во голема мера, но често вклучува танцови предизвици, комедија, синхронизирање на усни со популарни песни, упатства „направи сам“ и блогови за животниот стил. Секој креатор го носи својот уникатен стил на платформата.

Доследноста, автентичноста и ангажираноста се клучни. Создавајте содржина што ќе резонира со вашата публика, вклучете се во содржината на другите корисници, соработувајте со влијателни лица, користете трендовски хаштагови и оптимизирајте го вашиот профил за максимална видливост. Потребно е време и посветеност, но со правилен пристап, можете постојано да ги зголемувате вашите следбеници.